Pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych
Pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. Nr 189. Poz. 1598) wraz z późniejszymi zmianami.
Usługi opiekuńcze
Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina (także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni) nie może takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Jak uzyskać pomoc
Całość postępowania w zakresie przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania prowadzona jest przez GOPS po złożeniu wniosku przez osobę zainteresowaną i za jej zgodą. Pomoc przyznawana jest na podstawie wywiadu środowiskowego, w którym pracownik socjalny opisuje sytuację rodzinną, zdrowotną, mieszkaniową i dochodową osoby zainteresowanej. Dokumentami potwierdzającymi sytuację życiową są m.in. decyzje rentowe/emerytalne lub inne dokumenty określające wysokość dochodu rodziny, rachunki potwierdzające regulowanie opłat mieszkaniowych, wypisy ze szpitala, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy itp. W przypadku ubiegania się o pomoc w formie usług opiekuńczych należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o konieczności świadczenia takich usług.
Zasady odpłatności
Dokładne zasady ustalania odpłatności określa Uchwała nr XIII/88/16/ Rady Gminy Pawłowiczki z dnia 4 luty 2016r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania (z późniejszymi zmianami).
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb osób wymagających pomocy w formie specjalistycznych usług, wynikających z rodzaju ich schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Jak uzyskać pomoc
Całość postępowania w zakresie przyznania pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania prowadzona jest przez GOPS. Wniosek o udzielenie pomocy może zostać złożony osobiście przez osobę zainteresowaną, lub przez inne osoby i instytucje w imieniu osoby zainteresowanej. Pomoc przyznawana jest na podstawie wywiadu środowiskowego, w którym pracownik socjalny opisuje sytuację rodzinną, zdrowotną, mieszkaniową i dochodową osoby zainteresowanej. Dokumentami potwierdzającymi sytuację życiową są m.in. decyzje rentowe/emerytalne lub inne dokumenty określające wysokość dochodu rodziny, rachunki potwierdzające regulowanie opłat mieszkaniowych, wypisy ze szpitala, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy itp.
W przypadku ubiegania się o pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o konieczności świadczenia takich usług.
Zasady odpłatności
Zasady odpłatności określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych z dnia 22 września 2005 r.